Aşk ve Avokado

Besin Kombinasyonları

Besin Kombinasyonları

Yorum Yapılmamış

Dr. Herbert Shelton 20. Yüzyılın başlarında besin kombinasyonları konusundaki çalışmalarıyla sağlıklı beslenmede çığır açtı.  Bugün popülerleşen pek çok beslenme tarzının temelleri Dr. Shelton tarafından atıldı.

İki yıl önce ilk defa doğru besin kombinasyonlarının önemini öğrenip uygulamaya başladığımda büyük faydasını gördüm.  Bu kuralları uygulayarak enerjisi artan, doğal şekilde kilo kaybeden, cilt problemlerinden kurtulan, yıllardır süren sindirim şikâyetleri sona eren pek çok insan var.

İşte Dr. Shelton’ın 10 altın kuralı:

 1. Protein ve karbonhidratları ayrı öğünlerde tüketin.
  Karbonhidratlar nişastalı gıdalar ve şekerden oluşur.  Bütün tahıllar, bakliyat, patates, enginar, balkabağı gibi sebzeler nişasta içerir.
  Nişastalı gıdaların sindirimi bazik (alkali) bir ortam gerektirir ve ağızda çiğneme esnasında başlar.  Proteinlerin sindirimi için ise asidik bir ortama ihtiyaç vardır.  Dolayısıyla protein ve karbonhidratları birarada yediğinizde asit bazik ortamı nötralize eder.  Bu midenizde fermentasyona yol açar ve hazımsızlık, şişkinlik gibi sıkıntılar yaratır.
 1. Bir öğünde tek tip protein yiyin.
  Eğer et yiyiyorsanız tavuk veya balık yemeyi başka bir öğüne bırakın.  Herhangi bir sütlü ürünü etle birlikte yemeyin.  Bakliyatları sütlü ürünlerle veya etle birlikte tüketmeyin.
 2. Asitli besinlerle karbonhidratları karıştımayın.
  Limon, domates, sirke, çilek, ananas gibi asitli besinler karbonhidratların sindirimi için gerekli bazik ortamı nötralize ederek sindirimi engelliyor.  Yani bol domates soslu makarna veya pizza sindirim açısından hiç iyi haber değil!
 1. Asitli besinlerle proteinleri karıştırmayın.
  Limon, sirke, domates gibi besinlerin içinde bulunan asitler midede proteinlerin sindirimi için gerekli asitlerin salgılanmasına engel olur.  Uzun süre sindirilemeyen proteinler midede bakteri üretmeye başlar.  Omlet yerken portakla suyu içmek veya bol sirkeli bir salata ile yenilen biftek sindiriminiz için ciddi bir zorluk yaratıyor…
 1. Yağ ve proteinleri ayrı öğünlerde yiyin. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler %50 üzerinde yağ içerir ve sindirimi saatler sürebilir.  Bunları yine zor sindirilen proteinlerle birleştirmeyin.
 1. Meyve (şeker) ve proteinleri ayrı öğünlerde tüketin.
  Meyve en hızlı sindirilen besin gurubu.  20-30 dakika içinde sindirimi mümkün.  Proteinlerin sindirimi ise 3-4 saat alabiliyor.  Eğer protein ağırlıklı bir yemek üstüne meyve yerseniz meyveler midenizde uzun süre kalıp fermente olmaya başlıyor.  Bu da gaz yapıyor!
 1. Meyve (şeker) ve nişastalı karbonhidratları karıştırmayın.
  Şeker ve nişasta karışımı doğrudan fermentasyon sağlar. Sık tüketilen kahvaltı gevrekleri, kekler, meyveli pastalar, üzerine bal, reçel sürülen ekmekler midenizde fermente olup gaz ve şişkinliğe sebep olur.
 1. Kavun ve karpuzu başka hiçbir gıda veya meyve ile karıştırmayın.
  Bunların sindirimi zor olduğu için tek başlarına tüketilmeleri gerekir.
 1. Süt tüketmek istiyorsanız tek başına tüketin.
  Doğayı gözlemlediğimizde memeli canlıların sadece bebekken süt tükettiklerini görürüz. Biraz büyüyünce sütün yanısıra başka şeyler de yemeye başlarlar ama bunları hep farklı zamanlarda tüketirler.  Bir süre sonra da süt tüketimini bırakırlar.  Süt sadece bebekler için gerekli bir besin.  Yağ ve protein içeriği yüzünden diğer besinlerle kombinasyonu problemli.  Ama mutlaka tüketmek istiyorsanız en iyisi tek başına tüketmeniz.
 1. Tatlı yemeyin.
  Yemek üzerine yenilen tatlıların sindirimi son derece zor. Eğer tatlı yemek istiyorsanız sindirim için kabul edilebilir tek kombinasyon salata!

Bu kuralların hepsini birden bir anda uygulamak zor gelirse iki temel ve en etkili kural ile başlayın:

 1. Proteinleri ve kabonhidratları ayrı öğünlerde tüketin.
 2. Meyveleri ayrı bir öğün olarak tüketin

Sadece bu iki basit değişikliğin bile büyük faydasını göreceksiniz.

Şimdi büyük olasılıkla aklınızdan geçen e peki bütün kuralları uygulamaya kalkarsak ne yiyeceğiz?  Doğru besin kombinasyonları yakında blogda!

Kaynak:

http://chetday.com/fcprins.html

http://www.spinachandyoga.com/food-combining-101/

http://bodyecology.com/articles/food_combining_optimal_health_and_weight.php

http://www.mindbodygreen.com/0-6851/10-Food-Combinations-to-Improve-Digestion.html

http://www.ion.ac.uk/information/onarchives/foodcombiningfacts

http://www.mindbodygreen.com/0-3615/10-Common-Food-Combinations-That-Wreak-Havoc-on-Your-Health.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 2 3 4 5