Aşk ve Avokado

Chia tohumu tüketmeniz için 10 sebep

Chia tohumu tüketmeniz için 10 sebep

Yorum Yapılmamış

Mexico ve Guatemala’da yetişen Chia tohumu, Aztek uygarlığında büyük önem taşıyordu. Mesaj taşımak için günde 100 kilometrenin üzerinde yol yapan Aztek koşucularının temel enerji kaynağı bu minik tohumlardı. 25 yıl önce Wayne Coates adlı araştırmacı, chia tohumlarını Arjantin’deki çiftçiler için alternatif bir ekin olarak araştırmaya başlayınca enerji arttırıcı, kan şekerini sabitleyici, sindirimi kolaylaştırıcı ve kolesterolü düşürücü etkilerini fark etti ve yaymaya başladı.

Bugün Türkiye’de de pek çok büyük süpermarket ve aktarda bulabileceğiniz chia tohumlarını tüketmenin 10 faydası özetle ekte:

İki kaşığında günlük lif ihtiyacınızın üçte biri!

28 gram chia tohumunda 11 gram lif vardır, bu da günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Chia tüketmeye başlamak, yeterince lif aldığınıza emin olmanın en iyi yollarından biridir.

Omega-3 deposu

Chia tohumları bilinen en zengin bitkisel Omega 3 kaynağı. 28 gramında 5 gram ALA tipi Omega-3 mevcut.

3 çeşit Omega 3 yağı var. En çok tavsiye edilen DHA ve EPA isimli Omega-3 yağları deniz balıklarında bulunuyor. DHA beyin fonksiyonlarıyla, EPA ise kalp sağlığıyla ve vücutta enflamasyonu azaltmakla ilişkilendiriliyor.

Bitkisel kaynaklar ise ALA tipi Omega-3 içeriyor. Vücut ALA’yı genelde enerji için kullanıyor, ALA’nın sadece %8’i EPA ve DHA’ya dönüştürülebiliyor.

Dünya çapında pek çok sağlık kuruluşu sağlıklı bir yetişkinin günde 500 mg civarı DHA + EPA Omega-3 tüketmesini tavsiye ediyor. Yani 2 kaşık chia tohumundan alacağınız 5000 mg ALA’nın %8’ini dönüştürerek günlük ihtiyacınızın %80’ini karşılamanız mümkün.

Protein kaynağı

Chia tohumları aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır ve kolesterol içermez. 28 gramında 4.4 gram protein var, günlük ihtiyaç kişiye ve kiloya göre değişse de bu miktar yaklaşık %10’unu karşılar.

Performansınızı arttırmak için

Aztek ve Maya’lılar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler arasında ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Yakınlarda yapılan bir araştırma bugün de aynı faydaların geçerli olduğunu gösteriyor. Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.

Daha kolay doymak, daha rahat uyumak, daha iyi hissetmek için!

Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kalp sağlığı için

Cleaveland Clinic’e göre, chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Kalbiniz için iyi haber!

Daha güçlü kemikler için

28 gramlık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın %18’ini karşılar.

Bolca fosfor

28 gramıyla günlük fosfor ihtiyacınızın %27sini karşılayan chia tohumları, vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olur.

Manganezi unutmayalım

Manganez sıkça bilinen bir besin olmasa da, sağlığımız için önemlidir: kemiklere iyi gelir ve vücudun bazı besinleri kullanmasına yardımcı olur. 28 gramlık chia tohumunda günlük manganez ihtiyacınızın %30’u vardır.

Glüten içermez

Chia tohumları glüten içermez. Ancak glütenli gıdalar işleyen tesislerden gelmediğine dikkat etmeniz gerekir.

Nasıl tüketebilirsiniz?

Artık Türkiye’de de pek çok büyük süpermarkette veya aktarlarda chia tohumu bulmak mümkün. Kullanımı çok kolay. Tohumların tadı yok, bu yüzden direk olarak yemeklerinize, salatalarınıza, smoothie’nize ekleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta şu: chia tohumu su toplayan bir bitki. Yani sıvı ile temas ettiğinde emiyor ve jelimsi bir kıvam alıyor. Bu yüzden tüketirken bol su içmeniz ve yemeklerinizin kıvamını arttıracağı için ilave su eklemeniz gerekir.

Bütün bunlara ek olarak chia tohumunu vegan beslenmede yumurta yerine kullanmanız da mümkün. Bunun için önce chia tohumlarını bir kahve öğütücü, blender veya rondoda toz haline gelene kadar öğütün. 1 yemek kaşığı toz chia tohumuna 3 yemek kaşığı su ekleyip iyice karıştırın ve buzdolabında 15 dakika bekletin. Bu ölçü, 1 yumurtaya denk geliyor. Bunu fırında pişen her türlü kek, ekmek tarifinde kullanabilirsiniz. Ama maalesef omlet olmuyor 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 2 3 4 5