Aşk ve Avokado

Gerçek Mutluluğun 3 Katmanı

Gerçek Mutluluğun 3 Katmanı

Yorum Yapılmamış

Pozitif Psikolojinin kurucularından Amerikalı psikolog Martin Seligman 90’lı yılların sonunda yaptığı çıkışla psikolojinin o zamana kadar sadece hastalıklara bakarak eksik kaldığını, asıl yapılması gerekenin mutlu insanların neden ve nasıl mutlu olduklarının araştırılması olduğunu ilan etti.

Seligman Amerikan Psikoloji Birliği başkanlığına getirildiğinde yaptığı bu konuşmayı takip eden yıllarda ses getiren kapsamlı bilimsel araştırmalarıyla gerçek mutluluğun 3 temel anahtarını tanımladı.

  1. Pozitif duygular: Bunlar zevk, keyif, neşe, rahatlık gibi duygular. Güzel bir yemek, harika bir manzara, eğlence, alışveriş, doğada yürüyüş, cinsellik, …
  2. Akışta Olmak: Bazı şeyler sizi tamamen içine çeker, zaman durur, kendinizi ve etrafınızdaki herşeyi unutur, akışa geçersiniz. Müzisyenler, aktörler ve dansçılar gibi performans sanatları ile uğraşanlarda gözlemlenebilen akış halini, aslında yaptığı şeyle bütünleşen herkes deneyimleyebilir.  Akışta olanlara ne hissettiklerini sorduğunuzda cevapları genelde ‘hiçbirşey’ olur.  Akışa geçebilmek için gereken odaklanma o kadar yoğundur ki, düşünce ve duygulara yer kalmaz.  Pozitif duygulara ulaşmak için pek çok kısa yol vardır.  Akışa ulaşmanın ise hiçbir kısa yolu yoktur, bunun için gerçekten en güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi tanıyıp kullanır hale gelmeniz gerekir.  Seligman böyle yaşanan hayatları ‘Akışta Hayatlar’ olarak tanımlıyor.
  3. Anlam ve Amaç: Poker oynayarak akışa geçmek veya çok beğendiğiniz bir ayakkabıyı ucuzlukta alarak pozitif duygular hissetmek mümkündür ama bunlar kalıcı bir mutluluk için yeterli olmayacaktır.  Gerçek mutluluğun üçüncü temel unsuru hayatta anlam ve amaç bulmaktır.  6 yaşındaki kızınızın okul müsameresine gitme sebebiniz pozitif duyguların ötesinde anne baba olarak duyduğunuz sorumluluk ve bunun hayatınıza kattığı anlamdır.  Tam olarak bilincine varamasak da hepimiz hayatta anlam ve amaç ararız.  Seligman’ın ‘Anlamlı Hayatlar’ olarak adlandırdığı hayatları yaşayanlar, kendilerinin ötesinde daha büyük bir amaç için hizmet ederek ait olma duygusunu yaşarlar.  Bunu yapmanın aile kurmaktan gönüllü olmaya, politik veya dini oluşumlara katılmaktan bütün servetinizi bir hayır kurumuna bağışlamaya kadar pek çok yolu vardır.

Seligman, ilerleyen yıllarda Gerçek Mutluluk unsurlarına Başarı ve İlişkileri de ekleyerek ‘İyi Hayat’ı keyifli, akışta, anlamlı, başarılı ve sağlam bağlarla kurulmuş ilişkilerin olduğu bir hayat olarak tanımladı.

Kaynak: Authentic Happiness, Martin Seligman, Nisan 2011

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 2 3 4 5